Miłe zaskoczenie - pałac zaczyna odzyskiwać swój dawny blask

Dla wszystkich zarejestrowanych.
Awatar użytkownika
Laura M
Wyjadacz

Miłe zaskoczenie - pałac zaczyna odzyskiwać swój dawny blask

Post autor: Laura M » 23:46, 24/sie/2017

Zaliczyłam dziś bliskie spotkania ze starodrzewiem w parku, po tym jak zobaczyłam nasz pałac. :shock: Plując "tramwajami", stanęłam dosłownie jak wryta na środku trawnika. Muszę przyznać, że jestem kompletnie zaskoczona, ale mile. Po spotkaniu w willi Fitznera, byłam przeświadczona, że pałac już niebawem obróci się w całkowitą ruinę. A tu taka niespodzianka. Murarka nie jest co prawda najwyższych lotów i widać sporo niedoróbek, ale nie czepiajmy się szczegółów. Całość wygląda naprawdę dobrze a w porównaniu do tego co było wręcz rewelacyjnie. Co najważniejsze budynek został w większej części zabezpieczony przed wpływem deszczów i śniegów, a to ma kolosalne znaczenie. Aktualnie wstawiane są okna. Wszystko zmierza więc w dobrym kierunku. Cieszmy się. Nasza perełka odzyskuje swój blask
Załączniki
IMG_4328.JPG
IMG_4328.JPG (71.25 KiB) Przejrzano 1036 razy
IMG_4326.JPG
IMG_4326.JPG (105.82 KiB) Przejrzano 1036 razy
IMG_4325.JPG
IMG_4325.JPG (92.86 KiB) Przejrzano 1036 razy
IMG_4321.JPG
IMG_4321.JPG (110 KiB) Przejrzano 1036 razy
IMG_4320.JPG
IMG_4320.JPG (115.32 KiB) Przejrzano 1036 razy
IMG_4329.JPG
IMG_4329.JPG (92.7 KiB) Przejrzano 1036 razy
verba volant, scripta manent...

Awatar użytkownika
Laura M
Wyjadacz

Re: Miłe zaskoczenie - pałac zaczyna odzyskiwać swój dawny blask

Post autor: Laura M » 23:52, 24/sie/2017

Swoją drogą, ciekawe czy właściciele zamknęli dla przyszłych pokoleń informacje w kuli na wieży. Myślę, że powinni to zrobić. Póki stoi rusztowanie jest jeszcze szansa. Powinni sobie strzelić taką fotkę :)
Załączniki
pałac w siemianowicach.jpg
pałac w siemianowicach.jpg (161.6 KiB) Przejrzano 1035 razy

Awatar użytkownika
Janusz Ławecki
Moderator
Imię: Janusz
Nazwisko: Ławecki
Miejscowość: Siemianowice Śląskie Hugo

Post autor: Janusz Ławecki » 13:09, 25/sie/2017

Muszę przyznać, że w końcu dzieje się coś dobrego dla tego zabytku. Bardzo mi się podoba to zdjęcie ostatnie z bramą wjazdową. Dziękuję za te zdjęcia. Jeśli chcesz Lauro to napisz jakiś krótki artykuł w tym temacie to zamieszczę go na stronie.
Wszyscy mówią "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe"
A ja mówię: "czyń drugiemu to, co chciałbyś, żeby on uczynił tobie"
(największy ze wszystkich ludzi)

Awatar użytkownika
Laura M
Wyjadacz

Post autor: Laura M » 00:16, 04/paź/2017

W wolnej chwili postaram się coś naskrobać. Może nie o samym pałacu, bo to historia już tak wiele razy opisywana, że smakuje jak odgrzany kotlet, ale napiszę coś o Donnersmarckach albo wcześniejszych właścicielach. Pomyślę jeszcze.

Awatar użytkownika
Janusz Ławecki
Moderator

Post autor: Janusz Ławecki » 23:06, 05/paź/2017

Sporo zdjęć pałacu Donnersmarcków zrobił Radny Jan Wieczorek. Może warto się przyjrzeć jego twórczości?
http://siemianowicesubiektywnie.blogspo ... dnego.html
Czasem warto przyjrzeć się działalności innych

Awatar użytkownika
Laura M
Wyjadacz

Post autor: Laura M » 02:09, 06/paź/2017

Widziałam już je jakiś czas temu. Często zaglądam na tego bloga.

Awatar użytkownika
Laura M
Wyjadacz

Post autor: Laura M » 01:56, 19/maja/2018

Całkiem niedawno drogą nieoficjalną dowiedziałam się, że pałac a właściwie jego część, ma zostać udostępniona już jesienią tego roku, a dzisiaj dotarła do mnie gazeta, która potwierdza te dobre wieści. Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza, że podobnie jak Marszałek i wielu innych podchodziłam dość sceptycznie po pierwszych poczynaniach do firmy, która przejęła pałac. To chyba najbardziej miła z pomyłek jaka mi się ostatnio przytrafiła. Spółce udało się pozyskać ponadto 20 milionów dotacji. Przy takim kolosie to kropla w morzu, ale napewno też krok w dobrym kierunku. Niestety nie jest wyszczególnione na co dokładnie zostaną przeznaczone te pieniądze. Ogólnie określono to mianem "dalszych prac rewitalizacyjnych". Dla całego kompleksu dobrze by było odbudować brakujące skrzydło, ale sądzę, że to raczej nierealny plan. Zbyt duże koszty nie tylko budowy, ale choćby i ogrzewania w przyszłości tego molocha. Jednak przy okazji przypomniało mi się jak rozwiązano podobny problem w Żmigrodzie. Tam sytuacja była dużo poważniejsza. Spłonął prawie cały pałac za wyjątkiem jednej ściany frontowej.Odbudowa absolutnie nie wchodziła w grę, ale radni wpadli na dużo lepszy i tańszy sposób, by odzyskać swoją perełkę. Całe skrzydło zostało "odbudowane" w formie szkieletu o stalowej konstrukcji. Podłogę wyłożono płytami kamiennymi w dwóch kolorach ułożonych w szachownicę. Na całość stalowej konstrukcji puszczono od słonecznej strony pnące się róże, a w zacienionych miejscach zwykły bluszcz. Minęło od tego czasu zaledwie 8 lat, a roślinność tak się rozrosła, że sama stworzyła zarys utraconego pałacu. Wygląda to naprawdę przepięknie, zwłaszcza gdy róże zaczynają kwitnąć. W tej nietypowej oranżerii odbywają się różne imprezy, a mieszkańcy i turyści często robią sobie tam sesje zdjęciowe i urządzają letnie przyjęcia ślubne. Pomysł, uważam za naprawdę dobry. Może udałoby się przeszczepić go na nasz grunt, zwłaszcza, że w dobudowanym szklanym budynku ma się znajdować podobno prawdziwa oranżeria, a jeśli dobrze zrozumiałam to w najstarszej części pałacu ma zostać otwarty browar, a także kawiarnia.
Załączniki
odbudowa utraconego skrzydła pałacu w Żmigrodzie.JPG
odbudowa utraconego skrzydła pałacu w Żmigrodzie.JPG (538.16 KiB) Przejrzano 219 razy
odbudowa utraconego skrzydła w Żmigrodzie.jpg
odbudowa utraconego skrzydła w Żmigrodzie.jpg (293.46 KiB) Przejrzano 219 razy
atrapa skrzydła w Żmigrodzie.jpg
atrapa skrzydła w Żmigrodzie.jpg (275.69 KiB) Przejrzano 219 razy

Awatar użytkownika
Janusz Ławecki
Moderator

Post autor: Janusz Ławecki » 23:03, 04/cze/2018

Piękne zdjęcia Lauro. Co to za pałac?

Awatar użytkownika
Laura M
Wyjadacz

Post autor: Laura M » 01:18, 08/cze/2018

To pałac w Żmigrodzie - nazwa adekwatna dla grodu bo też była to wylęgarnia przynajmniej dwóch kobiet o naturze prawdziwych żmii (choć ponoć wszystkie mamy coś z tych gadów w swojej naturze :lol: ) Te dwie w każdym bądź razie atakowały z szybkością kobry. Jedna postawiła się samemu Napoleonowi, druga poszła na wojnę z całym światem. Obie wygrały i postawiły na swoim jak na prawdziwe żmije przystało :lol:

Awatar użytkownika
Janusz Ławecki
Moderator

Post autor: Janusz Ławecki » 09:27, 10/cze/2018

Zaintrygowałaś mnie Lauro. Czy może zdradzić więcej szczegółów? Będę bardzo zaszczycony ;)

ODPOWIEDZ